چهارشنبه ٠٢ تير ١٤٠٠

دانش و دانشگاه ما

 

معرفی دانشگاه

از مشخصات و ویژگی­های بارز و متمایزکننده سپاه با سایر سازمان­ها و نیروهای مسلح این است که مولود انقلاب اسلامی و ماهیتی نهادی داشته و مطابق اصل 150 قانون اساسی، سپاه برای دفاع از انقلاب اسلامی و حفظ دستاوردهای آن، تشکیل شده است. این رسالت و مأموریت حساس و پیچیده با ماهیت انقلابی و نهادی بودن، ایجاب می‌کند تا سپاه بتواند در عرصه‌های مختلف، اعم از نظامی و غیرنظامی حاضر شده و به دفاع غیرمحافظه­ کارانه از انقلاب اسلامی بپردازد. تحقق این رسالت با افرایش انعطاف‌پذیری جامع و ایفای نقش برجسته و بهنگام (درک و عمل انقلابی) توسط سپاه امکان­پذیر است. یکی از مهم‌ترین زمینه‌های انعطاف‌پذیری هر نهاد، توسعه توانمندی‌ها و دانایی اعضاء و خرد سازمانی است. به همین دلیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علی‌رغم وجود دانشگاه‌های موجود کشور، به دلیل احساس نیاز به دانشگاهی خاص برای تربیت نیروهای متعهد و متخصص و رفع نیازهای دانشی و فناورانه­ ی خود، تصمیم به تأسیس دانشگاه امام حسین(ع) در دوران نورانی دفاع مقدس گرفت. دانشگاه اگرچه در دوران حیات طیبه خود دستاوردهای ارزشمندی را برای سپاه و نظام به ارمغان آورده است؛ ولی در این مدت دچار فراز و نشیب‌هایی نیز گردید.

 

 

 

مركز آموزش عالی امام حسین (ع) باهدف آموزش عالی و تربیت نیروی انسانی متخصص، انجام پژوهش‌های علمی موردنیاز سپاه و كشور و هدایت علمی دانشگاه‌های علوم و فنون نیروهای پنج‌گانه سپاه در سال 1365 ه .ش در تهران توسط شورای گسترش وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت مورد تأیید و تصویب قرار گرفت . این مركز در سال 1366 به‌عنوان یك دانشگاه جامع متشكل از دانشکده‌های علوم پایه، فنی و مهندسی، علوم پزشكی و علوم انسانی در سیستم آموزش عالی كشور به رسمیت شناخته شد.

 در سال 1369 همچنین دانشکده‌ای با عنوان» دانشكده علوم پایه نظامی» با توجه به نیازهای آموزشی در قانون مقررات استخدامی سپاه پیش‌بینی شد كه پس از تصویب، این دانشكده نیز به مجموعه دانشگاه امام حسین (ع) رسماً اضافه گردید. از سال 65 تا 85 بر اساس نیازهای اعلام شده از سوی سپاه پاسداران و گسترش آموزش در دانشگاه، دانشکده‌هایی در دانشگاه ایجاد گردید كه با روند اصلاحی و تكمیلی كه وجود داشت متناسب با نیازهای سازمانی تغییراتی نیز در ساختار دانشگاه به عمل آمد. در حال حاضر دانشگاه جامع امام حسین (ع) دارای 10 دانشكده و پژوهشكده هست.

دانشگاه امام حسین(ع)از بدو تأسیس بارها افتخار داشته تا پذیرای وجود گران‌قدر امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی)باشد. حضور معظم­ له در دانشگاه از سال 1366 در دوران ریاست جمهوری  آغاز و تا سال جاری (سال 1395) 13 مورد صورت گرفته است. اگرچه تناوب این حضور در دوره‌های گوناگون، دچار وقفه‌هایی شده ولی به فرمایش معظم له، توجه به این دانشگاه دائمی بوده است.

اهداف و مأموریت‌ها

دانشگاه جامع امام حسین(ع) باهدف تأمین نیروی انسانی متخصص سپاه و کشور فعالیت می‌نماید و شعار محوری دانشگاه جامع امام حسین(ع) درزمینهٔ آموزش دستیابی به کیفیت جامع در سطح دانشگاه‌های برتر کشور است.

 

 

 

نقشه سایت دانشگاه

تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به دانشگاه جامع امام حسین (علیه السلام)می باشد.

Real Time Web Analytics