جمعه ١٣ تير ١٣٩٩

دانشکده و پژوهشکده علوم اجتماعی و فرهنگی

 

فایل اصلی خبرنامه اول

فایل اصلی خبرنامه دوم

فایل اصلی خبرنامه سوم

 

دومین نشست تخصصی « مدیریت بحران سیلاب 1398» با محوریت درس آموخته های پاسخگویی به  بحران سیلاب نوروز 1398،  با حضور صاحب‌نظران، اساتید، پژوهشگران، دانشجویان، مدیران و فرماندهان حاضر در  بحران برگزار گردید.
جلسه باتلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد.
سخنرانان این نشست نظرات تخصصی خود را مطرح کردند که عبارتند از:
دکتر غلامرضا پور حیدری (رییس انجمن علمی مدیریت بحران ایران): در این خصوص به ضعف قوانین اشاره نمودند و لزوم اصلاح و بازنگری قانون مدیریت بحران را تاکید نمودند. در ادامه صحبت، ایشان مدل تعاملی مدیریت ریسک و مدیریت بحران» را تشریح و مراحل مدیریت بحران را ارائه نمودند.
در ادامه سخنران بعدی جناب سرهنگ پازدار(معاون هماهنگ کننده سپاه استان لرستان) به ایراد سخنرانی پرداختند. ایشان در خصوص تجربیات مدیریت بحران سیلاب نوروز 1398 در استان لرستان شامل چالشها، فرصت ها و اقداماتی که در بحران های آتی لازم است صورت گیرد، به ایراد سخن پرداختند.
مدعو بعدی جناب آقای دکتر کریمی (از اعضای بازنشسته هیایت علمی دانشگاه جامع امام حسین (علیه السلام) و نایب رییس انجمن علمی مدیریت بحران ایران) نیز به بررسی سیل نوروز 1398 از دیدگاه جغرافیا و تغیرات اقلیم پرداختند.
دکتر شتایی (مسئول اندیشکده زیست بوم بسیج اساتید استان گلستان) نیز آخرین سخنران این برنامه بودند که به بررسی دلایل وقوع سیل استان گلستان و راهکارهای پیشنهادی باتوجه به نقشه های ماهواره ای سازمان هواشناسی و سازمان های معتبر بین المللی  پرداختند.
دکتر سیدمحمدحامد حسینی به عنوان دبیر این نشست، مسئولیت اجرا و مدیریت جلسه را برعهده داشت.

گفتنی است این نشست روز سه‌شنبه دهم اردیبهشت 1398 از ساعت 10 الی 13 با حضور متخصصان، کارشناسان و استادانی از دانشگاه‌ها در سالن آمفی تئاتر واقع در دانشکده علوم اجتماعی و قدرت نرمِ دانشگاه جامع امام حسین (ع) برگزار گردید. شایان ذکر است مسئولیت دبیر علمی این نشست را دکتر سیدمحمدحامد حسینی، مسئول مدیر کمیته مدیریت بحران مرکز جنگ نرم، بر عهده داشتند.
 

 

سومین نشست تخصصی « مدیریت بحران سیلاب 1398» با محوریت آموخته های مقابله با بحران سیلاب 1398،  با حضور صاحب‌نظران، اساتید، پژوهشگران، دانشجویان و مدیران مربوطه کشوری و لشگری برگزار گردید.
پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، مهندس فرید لطیفی، معاون مقابله سازمان مدیریت بحران کشور در خصوص نحوه مقابله و درس آموخته های این بحران به بیان تجربیات پرداخت. این جلسه به صورت گفتگوی متقابل برگزار گردید و حاضرین مطالب و ابهامات و دیدگاه¬های خود را در جلسه مطرح و پیرامون آن توضیحات لازم بیان می شد.
در این نشست ایشان صمن تشریح ابعاد و گستردگی سیلاب اخیر، اشاره نمودن که در این حادثه، 25 استان(حدود دو سوم کشور) به صورت هم زمان و بازه زمانی کوتاه (طی دو هفته)تحت قرار گرفتند که شامل 235 شهر و 4304 روستا می باشد. در ادامه فعالیت های گسترده و اثربخش دستگاه های متولی مدیریت بحران تشریح و مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت پس از بررسی موضوع، پیشنهادات 11 گانه¬ای را جهت پیشگیری از بروز رخداد مشابه، به شرح زیر ارائه نمودند:
1-لایروبی و ساماندهی رودخانه­ها  .
2-ایجاد سامانه هشدار سریع سیل.
3- افزایش دهانه و مقاوم­سازی پل¬ها .
4- رفع تصرف کمی و کیفی رودخانه ها .
5-تجهیز دستگاه مسئول در امر پیش بینی سیلاب
6-اجرای طرحهای آبخیزداری و آبخوانداری وپخش سیلاب،
7- ممنوعیت بازسازی در بستر وحریم رودخانه ها
8- تخلیه رسوبات  در پشت بندهای گابیونی
9- احداث سدهای زیر زمینی به جای ساخت سد های رو زمینی
10-تهیه طرح کاهش خطرپذیری سیلاب .
11- تعریض کانالها در مناطق شهری به منظور افزایش آبگذری.


گفتنی است این نشست روز سه‌شنبه 17 اردیبهشت از ساعت 10 الی 13 با حضور متخصصان، کارشناسان و استادانی از دانشگاه‌ها در سالن شهید آوینی واقع در دانشکده علوم اجتماعی و قدرت نرم برگزار گردید. شایان ذکر است دبیر علمی این نشست را دکتر حسین ظفری عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین (ع) و رئیس مرکز رسانه و قدرت نرم بر عهده داشتند.
 

تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به دانشگاه جامع امام حسین (علیه السلام)می باشد.

Real Time Web Analytics