پنج شنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٩

آشنایی با دانشگاه

 

آشنایی با دانشگاه جامع امام حسین(ع):

در سال 1365 هجری شمسی مرکز آموزش عالی امام حسین (ع) باهدف آموزش عالی و تربیت نیروی انسانی متخصص، انجام پژوهش‌های علمی مورد نیاز سپاه و کشور و هدایت علمی دانشگاه‌های علوم و فنون نیروهای پنج‌گانه سپاه توسط شورای گسترش وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت مورد تأیید و تصویب قرار گرفت .این مرکز در سال 1366 به‌عنوان یک دانشگاه جامع متشکل از دانشکده‌های علوم پایه، فنی و مهندسی، علوم پزشکی و علوم انسانی در سیستم آموزش عالی کشور رسمیت یافته است.

در سال ۱۳۶۹ دانشکده علوم پایه نظامی، به مجموعه دانشگاه اضافه شد و با تبدیل دانشکده علوم پزشکی به دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) دانشکده مزبور رسماً از دانشگاه جدا شد.

از سال 1365 تا 1385 بر اساس نیازهای اعلام شده از سوی سپاه پاسداران و گسترش آموزش در دانشگاه، دانشکده‌هایی در دانشگاه ایجاد گردید که با روند اصلاحی و تکمیلی که وجود داشت متناسب با نیازهای سازمانی تغییراتی نیز در ساختار دانشگاه به عمل آمد.

دانشگاه امام حسین (ع) در سال 1387 با تصویب فرمانده کل قوا، به دو دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع) و دانشگاه جامع امام حسین(ع) تفکیک شد. دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع) مخصوص افرادی است که در آینده کادر سپاه خواهند شد و از طریق آزمون سراسری و آزمون‌های داخلی سپاه پذیرش و گزینش می‌شوند. دانشگاه جامع امام حسین(ع) در بخش دولتی (دوره بورسیه و غیربورس) تنها دارای مقاطع تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی(PhD) است که از طریق کنکور سراسری پذیرش دانشجو دارد و طبق قوانین و مقررات وزارت علوم تحقیقات و فناوری فعالیت می نماید.

دانشگاه امام حسین(ع)از بدو تأسیس بارها افتخار داشته تا پذیرای وجود گران‌قدر امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) باشد. حضور معظم له در دانشگاه از سال 1366 در دوران ریاست جمهوری  آغاز و تا سال جاری (سال 1397) 15 مورد صورت گرفته است. اگرچه تناوب این حضور در دوره‌های گوناگون، دچار وقفه‌هایی شده ولی به فرمایش معظم له، توجه امام خامنه ای(مدظله‌العالی)  به این دانشگاه دائمی بوده است.

 

اهداف و مأموریت‌های دانشگاه:

در حال حاضر دانشگاه جامع امام حسین (ع) دارای 10 دانشکده و پژوهشکده و دو مرکز مستقل می باشد.دانشگاه جامع امام حسین(ع) باهدف تأمین نیروی انسانی متخصص و حل مسائل علم و فناوری سپاه و کشور فعالیت می‌نماید و شعار محوری این دانشگاه  "تزکیه، جهاد علمی و دانشگاه تمدن ساز" است.

همچنین دانشگاه جامع امام حسین(ع) در حوزه پژوهش و فناوری به دنبال حل مسائل کلان سپاه و کشور، رصد دانشی و آینده پژوهی و مدیریت دانش می باشد.

 

 

جایگاه دانشگاه در نظام رتبه بندی پایگاه استنادی جهان اسلام(ISC):

دانشگاه جامع امام حسین (ع) از سال 1395 وارد نظام رتبه بندی پایگاه استنادی جهان اسلام(ISC) شده است و آخرین نتایج رتبه بندی ISC به شرح زیر می باشد: (http://ur.isc.gov.ir)

1-     دانشگاه جامع امام حسین(ع) در زمینه تسهیلات و امکانات علمی رتبه اول دانشگاه های جامع کشور را دارد.

2-     دانشگاه جامع امام حسین(ع) در زمینه وجهه علمی بین المللی بعد از دانشگاه تهران، رتبه دوم دانشگاه های جامع کشور را دارد.

3-     دانشگاه جامع امام حسین(ع) در زمینه آموزش رتبه هفتم دانشگاه های جامع کشور را دارد.

4-     دانشگاه جامع امام حسین(ع) در زمینه فعالیت های اجتماعی و اقتصادی رتبه یازدهم دانشگاه های جامع کشور را دارد.

 


خدمات ما
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 54487
 بازدید امروز : 3095
 کل بازدید : 9363156
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.31
تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به دانشگاه جامع امام حسین (علیه السلام)می باشد.

Real Time Web Analytics