دوشنبه ١٢ خرداد ١٣٩٩

اخبار > انتشار کتاب «ژئومورفولوژي و آمایش دفاعی سرزمين»

 


  چاپ        ارسال به دوست

تازه های نشر

انتشار کتاب «ژئومورفولوژي و آمایش دفاعی سرزمين»

به همت موسسه چاپ و انتشارات دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام؛ کتاب «ژئومورفولوژي و آمایش دفاعی سرزمين» تالیف د کتر مرتضی کریمی کردآبادی- دکتر سمیه سادات شاه زیدی با قیمت 18.000 تومان منتشر شد.

 

 

 

 

مشخصات کتاب

عنوان‌: ژئومورفولوژي و آمایش دفاعی سرزمين

 

تألیف: دکتر مرتضی کریمی کردآبادی- دکتر سمیه سادات شاهزیدی

طرّاحی جلد: هادی بهادری

ناظر فنی چاپ: علیرضا رحیمی  - سعید محمودی

نوبت‌ چاپ‌: اول (شهریور 1397)

شمارگان‌: 200 نسخه‌

قیمت: 180.000 ریال

دانلود 18 صفحه اول کتاب  (فایل PDF)

 

سرآغاز سخن

دانش ژئومرفولوژی که یکی از رشته های علوم جغرافیایی است که در دو دهه اخیر تحولات چشم گیری را چه از نظر ساختاری و چه از دیدگاه تنوع موضوعی تجربه کرده است. این تنوع دامنه ای به وسعت توریسم تا نظامی را در برمیگیرد و خود دلالت بر پویایی و کاربردی بودن این دانش در حل مسائل و مفید بودن آن در عصرماست.

برنامه ریزان و تهیه کنندگان برنامه های توسعه در 5دهه اخیر همواره توسعه را فرآیندی اقتصادی اجتماعی فرهنگی دیده اند ولی غفلت آنان از موضوع مهمی چون سرزمین آنها را با ناکامی های متعددی روبه رو ساخته و لذا ضرورت این که بستر توسعه و مکانی که این فرآیند در آن باید تحقق یابد یعنی سرزمین یا نشستگاه آن در دستور کار آنها قرار گرفته است. این رخداد اگرچه دیر شروع شده است، ولی تجربه میمونی است و امید میرود با ورود جغرافیدانان به عرصه آمایش سرزمین مشکلات عمومی که نظام جغرافیایی کشور در حوزه های جمعیتی، محیط زیست ، آلودگی شهرها و آب و خاک و... به وجود آمده کاهش و مرتفع گردد.

کتاب حاضر که تلاشی ستودنی در تعریف ژئومرفولوژی در حوزه دفاعی است البته ارزشمند است و بدون تردید بر اغنای ادبیات جغرافیایی ایران خواهد افزود به ویژه آن که فرماندهان نظامی ایران در هشت سال دفاع مقدس آموختند که ویژگی های سرزمینی تا چه اندازه می تواند آن ها را در صحنه های نبرد یاری دهد. این تجارب تنها محدود به حوزه تاکتیک ها نشده بلکه در طیف سیاست های راهبردی دفاعی نیز به خوبی کارایی خود را نشان داده است.

اینجانب تلاشهای مولفان این کتاب را ارج نهاده و توفیق روز افزون بر ایشان مسئلت دارم .

محمدحسین رامشت

پائیز 96

 

پيشگفتار

طرح مقوله آمایشسرزمین در ایران به سالهای پیش از انقلاب اسلامی بر میگردد و بررسی و تجربه مطالعات نخستین آن در دهه 60 مورد توجه قرار گرفت. این تفکر در اواخر سال 1345 در موسسه اجتماعی دانشگاه تهران مطرح شد. ساماندهی و آمایش سرزمین ایران بسیار با اهمیت است و در تمام زمینه ها باید مورد توجه و بررسی قرار گیرد. یکی از این مسائل که می تواند جایگاه خاصی در این زمینه داشته باشد پرداختن به آمایش دفاعی سرزمین ایران است.

ساماندهی وآمایش سزرمین ایران به خصوص با تفکر آمایش دفاعی سرزمین میتواند یکی از ابزارهایی جهت ساماندهی سرزمین در جهت مقابله با بحران های داخلی و خارجی، ایجاد تعادل منطقه ای، ایجاد هاله پیرامونی در نقاط برون مرزی و ... باشد.

بنابراین برای پیشبرد اهداف و تبیین جایگاه آمایش دفاعی سرزمین باید به شناخت عناصر و مولفه های سرزمین و به چگونگی ارتباط عناصر و متغیرها با یکدیگر پرداخت. توجه به مسئله ساماندهی و آمایش دفاع ملی سرزمین ایران بیش از گذشته ضروری به نظر میرسد. هدف اصلی این کتاب تاکید بر آمایش دفاعی سرزمین ایران به عنوان یکی از اساسی ترین مسائل به عنوان ساماندهی مطلوب سرزمین در جهت نیل به اهداف و استراتژی های توسعه دفاعی سرزمین است. بر این اساس باید ویژگیهای ژئومرفولوژی سرزمین را به خوبی بررسی و مطالعه کرد. با توجه به این دیدگاه میتوان نتیجه گیری و تصمیمات مهمی در استراتژی توسعه دفاعی سرزمین ایران به عمل آورد.

مرتضی کریمی

سمیه سادات شاه زیدی

پائیز 96


٠٩:٣١ - چهارشنبه ٢٢ اسفند ١٣٩٧    /    عدد : ٦٧٢    /    تعداد نمایش : ١١٢٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به دانشگاه جامع امام حسین (علیه السلام)می باشد.

Real Time Web Analytics