دوشنبه ١٢ خرداد ١٣٩٩

اخبار > فراخوان برگزاری اولین نشست ملي رستاخیز علمی

 


  چاپ        ارسال به دوست

فراخوان

فراخوان برگزاری اولین نشست ملي رستاخیز علمی

 

 

 

مشاهده تیزر فراخوان

 

بسم الله الرحمن الرحیم


رهبر حکيم انقلاب بمناسبت 40 سالگي انقلاب در بهمن ماه سال گذشته، بیانیه گام دوم انقلاب را در هفت محور مشخص فرمودند.
یکی از اين محورها حوزه علم و پژوهش و فناوري بوده است. در بيانيه، رهبر معظم انقلاب می فرمایند که نزدیک دو دهه است در کشور ما رستاخیز علمی آغاز شده و سرعتی که پیشرفت کشورمان در عرصه علم و فناوری داشته است برای ناظران جهانی غافلگیرکننده بوده است.
با این وجود رهبری عزيز فرمودند که ما هنوز از قله ها عقب هستیم، یعنی درست است که شتاب علمی خوبي داشته ايم اما هنوز با آن جایگاهی که باید داشته باشیم فاصله زیادی داریم و باید به قله ها برسیم.
در ادامه از جوانان مطالبه نمودند که با جهاد علمی، دشمن را از رسيدن به هدفش که تحت سلطه قرار دادن کشور ماست، ناکام سازند. چرا که علم مايه اقتدار است، هر کس آن را داشته باشد چيره مي شود و هر کس نداشته باشد بر او مسلط خواهند شد.
در اين راستا بايد ريشه اي ترین مانعي که در مسير رشد شتاب علمي وجود دارد را بيابيم تا با ايستادگي در برابر آن باعث حفظ و افزايش سرعت پيشرفت مان باشيم.
با مراجعه به بیانات حضرت آقا به اين نتيجه مي رسيم که "گره های ذهنی" يکي از اصلي ترين موانعي است که بواسطه جنگ تمام عيار رسانه اي و محاصره تبليغاتي دشمن بوجود آمده است.
از طرفي در اين بيانيه، ريشه اي ترين جهاد جوانان، کاشتن نهال امید در خود و دیگران بيان شده است.
در نتیجه چنين برداشت مي شود که اميدآفريني، پيش نياز رشد شتاب علمي کشور خواهدبود.
ما بعنوان يک مرکز تحقيقاتي علم و فناوري بر خودمان لازم دانستیم که وظیفه مان نسبت به منويات حضرت آقا را مشخص کنيم.
پس از تامل و مشورت، به این نتیجه رسیدیم که برای آگاهی افکار عمومی نسبت به پیشرفت ها و اميدآفريني حقيقي، لازم است که در وهله اول نخبگان جامعه نسبت به پیشرفت ها، راه هاي ميانبر و الگوهاي بومي پيشرفت باوجود موانع اقناع شوند.
با اين کار علاوه بر انتقال اين اميدها به سطح عموم توسط نخبگان، آنها از رمز و راز پيشرفت ها آگاه شده و انگيزه شان براي يافتن راه هاي ميانبر و بهره از الگوهايي که تهديد را به فرصت تبديل کرده اند، دوچندان خواهدشد و چه بسا خودشان در آينده اي نه چندان دور، عامل پيشرفت در عرصه اي ديگر خواهند شد.
لذا مرکز علم و فناوری رسام دانشگاه جامع امام حسین(عليه السلام) با همکاری برخی نهادهای علمي و انقلابی کشور، اولین نشست ملي رستاخیز علمی - که اين واژه نيز از متن بیانیه گام دوم انقلاب احصا شده است- با محوریت علم و فناوری در گام دوم انقلاب را ترتیب داد که در آن اساتید برجسته اي که نسبت به پيشرفت هاي حوزه تخصصی خودشان کاملا واقفند و در آن نقش داشته اند، دعوت شده اند تا علاوه بر بيان سير پيشرفت و نقاط پنهان آن، الگوي پيشرفت و شرايط و امکانات شان در اين مسير را شرح داده و افق هاي روشن آن حوزه را ترسيم و نقش دانشجویان نخبه در اين مسير را تبيين کنند.
ان شاالله این نشست ملي به مدت سه روز در مجتمع سیدالشهدای آبعلی برگزار خواهدشد.
مخاطبين اين نشست دانشجویان دکتری یا دانشجویان عضو بنياد ملي نخبگان هستند که در صورت باقي ماندن ظرفيت، فارغ التحصيلان و دانشجويان کارشناسي ارشد نيز پذيرش خواهند شد.
همه متقاضيان مي بايست جهت ثبت نام به سایت rasamihu.ir مراجعه نموده و برای کسب اطلاعات بیشتر به کانال rasamihu@ در شبکه های اجتماعی ایرانی مراجعه نمايند.
لازم به ذکر است که پس از بررسي سوابق متقاضيان و مصاحبه غيرحضوري، نتيجه نهايي ثبت نام به پذيرفته شدگان اعلام خواهدشد. همچنین به برگزيدگان نشست، گواهي معتبر دانشگاهي اعطا شده و در اولويت همکاري پاره وقت و معرفي به مراکز تحقيقاتي قرار خواهند گرفت.

 


محمدرضا نجفي

دبير اولين نشست ملي رستاخيز علمي

(با محوريت علم و فناوري در گام دوم انقلاب)


١٣:١٢ - چهارشنبه ٣ مهر ١٣٩٨    /    عدد : ٧٣٦    /    تعداد نمایش : ١٥٧٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به دانشگاه جامع امام حسین (علیه السلام)می باشد.

Real Time Web Analytics