چهارشنبه ١٣ اسفند ١٣٩٩

اخبار > پیام تصویری آیت الله مکارم شیرازی به همایش بین المللی مکتب شهید سلیمانی

 


  چاپ        ارسال به دوست

پیام تصویری آیت الله مکارم شیرازی به همایش بین المللی مکتب شهید سلیمانی

 

موضوعات مرتبط: بانک اطلاعاتی شهید حاج قاسم سلیمانی

 

پیام تصویری حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی مرجع جهان تشیع
به "دومین همایش بین المللی گام دوم انقلاب اسلامی: مکتب شهید سلیمانی؛ الگوی تربیت مدیران جهادی تمدن ساز"
15 بهمن
1399

" فیلم کامل پیام تصویری آیت الله مکارم شیرازی به همایش بین المللی مکتب شهید سلیمانی"

 

متن کامل پیام:

الحمدالله رب العالمین و الصلاه و السلام علی خیر خلقه محمّد و علی آله الطیبین الطاهرین المعصومین و لاحول ولا قوه الا بالله العلیّ العظیم

قبل از هر چیز لازم می‌دانم این ایّام مبارک، ایّام تولّد بانوی اسلام فاطمه زهرا(س) را به همۀ شما عزیزان و فرهیختگان تبریک عرض کنم و همچنین ایّام دهۀ فجر، چهل و دوّمین دهۀ فجر انقلاب اسلامی، هر دو از نظر ما فوق‌العاده دارای اهمیّت است.

توفیق حاصل شد که در این همایش بسیار پُرشکوه شما شرکت کنم. برای اینکه این همایش اهمیت و ارزشش را بدانید، من خوب است همان دعوتنامه ای را که فرستاده اند، که جامع جمیع جهات است، خدمت شما عرض کنم. دوّمین همایش بین المللی گام دوّم انقلاب اسلامی با موضوع مکتب شهید سلیمانی؛ الگوی تربیت مدیران جهادی تمدّن ساز با مشارکت بالغ بر چهل دانشگاه و نهاد معتبر ملّی و بین المللی هم زمانِ با چهل و دوّمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ 14 و 15 بهمن تشکیل می شود و با هدف تبیین مکتب شهید سلیمانی، جهت استخراج الگوی مدیران جهادی و تعمیم آن در ابعاد بیانیۀ گام دوّم انقلاب اسلامی و همچنین گفتمان‌سازی اجتماعی آن ان شالله برگزار خواهد شد. بدین منظور طی یک سال تاکنون بالغ بر 70 نشست علمی پیش از همایش با حضور 4000 نفر از اساتید، پژوهشگران و دانشجویان فرهیخته در دانشگاه‌های داخلی و خارجی برگزار شده و بالغ بر 310 مقالۀ علمی مرتبط با محورهای همایش دریافت شده.

این تعبیرات نشان می دهد که این همایش یا بی نظیر است، یا بسیار کم‌نظیر، تا کنون همایش های بین المللی متعدّد داشتیم، امّا همایشی با این عظمت و با اینگونه شرکت‌کنندگان و با این ابعاد و اهداف یا نداشتیم یا بسیار کم بوده است.

دلیل آن هم می توان گفت از دو نکته سرچشمه می گیرد:

نکتۀ اوّل این است که مقارن با فصل ایّام انقلاب اسلامی است که یادآور است که 42 سال دشمنان حیله کرده اند، آتش روشن کرده اند، تحریم کرده اند، هرکاری کردند، بالاخره این انقلاب به کارهای خودشان ادامه داد و هنوز ادامه می دهد و از مسائل جالبی که این روزها واقع شد آن پرتاب ماهوارۀ ذوالجناح به آسمان است، که در نوع خودش بی سابقه بود، نهضتی که خیال می‌کردند از پا افتاده و این تحریم‌ها کار خودش را کرده! فرداست که سر تعظیم در مقابل آن ها فرود می‌آورند و دست نیاز به سوی آن ها دراز می کنند، می بینند نه عکس آنچه خیال می کردند واقع شده است، این یک نکته دلیل بر اهمیّت این همایش.

نکتۀ دوّم ماهی گرفتن از مکتب سردار شهیدی که تمام آزادیخواهان دنیا به آن افتخار می کنند. کار نداریم به دشمنان، آن‌ها و داعش و پشتیبان های داعش و دولت های زورمند و قُلدر بی‌منطق. آزادیخواهان دنیا اسم سردار سلیمانی را می شنیدند به آن افتخار می کردند. خوب، دشمنان آمدند او را شهید کردند و خیال کردند مکتب او برچیده می شود، در حالی که شهادت او باعث گسترش او شد، همانگونه که در شهادت امام حسین(ع) می بینیم یزید و یزیدیان امام حسین(ع) و اصحابش را شهید کردند و حتّی اجساد آنها را هم دفن نکرده رفتند، سرهای آن هارا به دنیا بردند و گفتند دیگر مکتب انقلاب حسینی خاموش شد، بعد دیدند نه، از همه جا فریاد بلند شد و بنی امیّه به اشتباه خودشان پی بردند.

بسیارند بزرگانی که در حیاتشان مبدأ تأثیر مهم‌اند امّا بعد از وفاتشان، تأثیرشان بیشتر بود. شهید سلیمانی از آن افراد بود، دارای ویژگی‌هایی بود این مرد، که سزاوار است همۀ این حاضران مُحترم، شخصیت های فرهیخته، از آن درس بگیرند و منتقل کنند. ویژگی های مهمّی داشت که سه ویژگی او را من در اینجا عرض می کنم:
- اوّلا شجاعت بی نظیر؛ صورت فیلمش را می‌گذارند، «ما حاضریم، بیایید ما را شهید کنید، آماده‌ایم، ما ترس نداریم» با شجاعت اینها را می‌گوید که اصلاً هیچ ترسِ از چیزی ندارد و اگر شجاعت او نبود، داعش هم عراق را تخریب می‌کرد و هم سوریه و لبنان، امّا شجاعت بی‌نظیر او سبب شد که همۀ اینها به حال خود بمانند و پیش بروند. عراق کشور برادر ما، سوریه، لبنان؛ بحمدالله همۀ این‌ها محکم سرپایشان ایستاده‌اند. یکی از امتیازات او این شجاعت بی نظیرش بود.
- دوّم علاقۀ فوق العادّه ای به رهبر انقلاب داشت و همین خطّ و مسیر او را تعیین می‌کرد؛ هم رهبر پیشین انقلاب؛ امام راحل و هم رهبر فعلی انقلاب، این هم از خمیر‌مایه‌هایی بود که به زندگی او شکل می‌داد.
- سوّم خلوص نیّت او بود؛ واقعاً برای خدا کار می‌کرد، واقعاً ایمان به روز قیامت داشت. در همین اتاق آمد دیدن ما، یک جریانی واقع شد که من تعجّب کردم و آن این است جمعیتی همراهش بودند، هنوز موقع کرونا نبود و جمعیت آمده بودند و اینجا نشسته بودند، من هم آنجا نشسته بودم. بعد از آنی که حرف ها زده شد، گفت: من خواهش می کنم از آقایان همه بیرون تشریف ببرند، من مطلب خصوصی با حاج آقا دارم. همه رفتند بیرون، بعد دیدم از زیر کُتش یک کفنی در آورد که روی آن شهادت شخصیت‌ها بود. « ٱللَّهُمَّ إِنَّا لَا نَعْلَمُ مِنْهُ إِلَّا خَيْرًا» ما از او جز خیر چیزی نمی‌دانیم.
*  اوّلا نشان می داد که آمادۀ شهادت است،
*  ثانیاً این کاری که خیلی از افراد حاضر هم نیستند انجام بدهند، امّا این سردار شجاع رشید بزرگوار این کار را انجام داد.

ماهم نوشتیم روی همان کفن « ٱللَّهُمَّ إِنَّا لَا نَعْلَمُ مِنْهُ إِلَّا خَيْرًا»، این نشان می دهد که قیامت را باور دارد، شهادت را باور دارد، آمادۀ شهادت است و شهادت مردم را در پیشگاه خدا سبب نجات خودش می داند.

من امیدوارم ان شاءالله ما از ویژگی‌های مکتب این بزرگوار درس بگیریم، فرزندان خودمان، جوانان خودمان، آنهایی که نسل های بعد از انقلاب اند اینها را واقعاً با مکتب شهید سلیمانی پرورش بدهیم کافی است، کافی‌ است که در مقابل دشمن مقاومت کنند و بایستند.
من در این لحظه امیدوارم خداوند، رحمت تازه‌ای به روح آن بزرگوار و هم‌رزمان او بفرستد و در این ایّام میلاد مبارک فاطمۀ اسلام، بانوی اسلام روح آنها را با رحمت تازه شاد و شادتر سازد و از همۀ شما عزیزان، حُضّار مُحترم، برادران عزیز، شخصیت‌ها، از همۀ شما و از دست‌اندرکاران این برنامه تشکّر می کنم. فقط هدف این بود چند جمله ای درباره این همایش عرض کرده باشم. بدانید اینگونه همایش ها یک عبادت بزرگ در پیشگاه خداوند است، ان‌شاء‌الله همه مشمول عنایات حق و مدیون عنایات آن بزرگوار باشیم، ان‌شاء‌الله در سایۀ در سایۀ امام زمان ارواحنا فداه همۀ شما خوشبخت و موفّق باشند.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.


٠٠:٠١ - دوشنبه ٢٠ بهمن ١٣٩٩    /    عدد : ١٨١٦    /    تعداد نمایش : ٤٨٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به دانشگاه جامع امام حسین (علیه السلام)می باشد.

Real Time Web Analytics